poniedziałek, 4 lutego 2013

Pieczarki w domu - wpis dla Basi :)


Dawno mnie tu nie było, ale możecie mi wierzyć, że sporo się działo i na pisanie bloga nie miałam już ani czasu, ani energii. Do napisania o moich doświadczeniach z domową hodowlą pieczarek zainspirowała mnie Basia i dla niej postanowiłam się zmobilizować po wielu miesiącach.

Pieczarki hoduje się bardzo łatwo, wystarczy zakupić odpowiedni gotowy zestaw, na przykład na Allegro. Moje kostki były takie, ale oczywiście dowolny zestaw też będzie ok. Na Allegro jest kilku sprzedawców, a rozmiary podłoża, jakie mamy do wyboru, bardzo różne. Najlepiej wcześniej ocenić ilość miejsca, jaką dysponujemy i w tym kierunku prowadzić poszukiwania grzybni.

Mój zestaw przyszedł w postaci lekko przerośniętej już grzybni, którą jednak trzeba było zostawić na kilka dni, by zabieliła się jeszcze bardziej. W tym celu wkładamy worek z grzybnią do kartonu, rozcinamy folię i sprawdzamy wilgotność grzybni. Jeśli jest wilgotna, można nie rozcinać całkiem folii, tylko kontrolować wilgotność i w razie potrzeby nawilżać zawartość. W przypadku, gdyby wydawała nam się lekko przesuszona, należy zdjąć górną warstwę folii, nałożyć gazetę i nawilżać kilka razy dziennie niewielką ilością wody ze spryskiwacza. Nie mogę dokładnie napisać, jaka to jest odpowiednia wilgotność, która pozwala na pozostawienie folii, niestety trzeba to samemu ocenić. Posiadacze kwiatków dadzą radę ;) Temperatura podczas przerastania grzybni powinna wynosić około 20-23 stopni. Pamiętajmy, że temperatura w środku grzybni będzie trochę większa, dlatego nie należy dopuścić do przegrzania powyżej 25 stopni na zewnątrz. Proces przerastania grzybni zależy od temperatury i wilgotności, a także od stanu, w jakim przyjedzie do nas grzybnia, dlatego przedział czasowy jego trwania wynosi od 6 do 15 dni.

Kiedy cała powierzchnia kostki będzie równomiernie porośnięta białym nalotem, nakładamy okrywę. Najlepiej przygotować ją w misce i dolewać do torfu wodę, ciągle kontrolując jej zawartość przez ściskanie porcji ziemi w ręce. Ma wypłynąć kilka kropel wody po ściśnięciu, ale nie może się lać strumieniem. Tak przygotowany torf nakładamy na przerośniętą grzybnię. Ziemia nie może być uklepana. Należy ciągle sprawdzać, czy okrywa jest dobrze nawilżona - lekko zraszać ją kilka razy dziennie. Cały karton najlepiej przykryć gazetą, żeby po pierwsze małe grzybki nie miały dostępu światła, a po drugie lepiej w ten sposób utrzymać odpowiednią wilgotność.

Po kilku dniach, kiedy grzybnia zacznie wrastać w okrywę, można obniżyć temperaturę do około 18 stopni. Plony powinny się ukazywać od około 2 tygodni po nałożeniu warstwy torfu i pojawiają się ciągle przez około 4 miesiące. Jak już pokażą się małe grzybki, trzeba uważać, żeby nie lać wody bezpośrednio na kapelusze - mogą od tego ściemnieć. Grzybki delikatnie przyciskamy do podłoża, po czym wykręcamy.

Zużyte podłoże można rozsypać w ogrodzie - jest szansa, że wyrosną w tym miejscu pieczarki, które z jakiegoś powodu nie mogły się doczekać na swoją kolej w kartonie ;)

Niestety nie mam zdjęć z każdego etapu, mogę tylko powiedzieć, że grzybki z takiej hodowli mają cudowny smak i intensywny zapach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz